Kapcsolati játszmák
2019 február 15
Kapcsolati játszmák
A Hierotheosz Egyesület EFOP-1.2.1-15-2016-00724 azonosítószámú, „A család, mint megtartó erő – Védőháló a családokért Máriapócson és a Nyírségben” című projekt keretében 2019. február 14-én „Szülő akadémia avagy hogyan legyünk boldog család” címen szerveztek egy napos lelki felkészítőt Debrecenben, melynek fő témája a kapcsolati játszmák voltak.
Dr. Balogh Klára családterapeuta, 47 éve él boldog házasságban, előadását a játék és a játszma közötti különbség magyarázatával kezdte. Utóbbi egy örömteli, ellazító, akár magunkban, akár párunkkal folytatott tevékenység, míg a játszma ezzel szemben egy kimerítő dolog. A játékban van egy konkrét cél, amit el akarunk érni (a győzelem) míg a játszmákban beleragadunk helyzetekbe, újra és újra ugyanazokat a szituációkat éljük meg benne és egy nem tudatos hozadéka van. Ezt egyedül nem lehet csinálni, erre csak „játszmatársak képesek”. A legtöbb játszma-típust a bennünk rejlő gyermek alakítja illetve azok az emlékek, amiket gyermekként átéltünk.
Szerinte nem feltétlen a biztonságról, hanem a boldogságról szól egy házasság és attól lesz jó, ha nem ragadnak meg a felek egy szinten, hanem fokozatosan fejlődnek. A doktornő azt is hangsúlyozta, hogy a szerelem igenis mulandó, egy pár idővel elér egy pontot, amikor nem szerelmes a másikba, „csak” szereti, de ez nem jelenti azt, hogy a szerelem érzését ne lehetne visszahozni a kapcsolatba. A szakember arról beszélt, hogyan ismerhetők fel a kapcsolatokban a játszmák, és ezeket hogyan állíthatják meg a párok, úgy, hogy tudatosítják magukban milyen dolgok vezethettek el addig. Hogyan lehet eljutni felnőtt kommunikációt használva a játszmától az intimitásig.
A program az EFOP-1.2.1-15-2016-00724 azonosítószámú projekt keretében valósult meg.